Doporučenia od známych majú veľkú váhu. Keď sa potrebujete rozhodnúť, často sa obrátite na ľudí, ktorým veríte. Ako však zabezpečiť, aby ste získali doporučenie od priateľa alebo spolupracovníka práve vo chvíli, keď ho najviac potrebujete?

Chceme dosiahnuť toho, aby užívatelia Google mohli jednoduchšie dostávať doporučenia od ľudí, ktorým veria, hneď počas vyhľadávania. Preto predstavujeme tlačidlo +1. S pomocou tlačidla +1 môžu zaregistrovaní užívatelia Google jediným kliknutím doporučiť webový obsah, ktorý sa im páči, svojím priateľom a kontaktom vo chvíli, keď to najviac využijú – pri vyhľadávání na Google.
Tlačidlo +1 pracuje na jednoduchom princípe. Ako príklad použijeme fiktívneho užívateľa Pavla. Keď sa Pavol prihlási do svojho účtu Google a uvidí jednu z vašich reklám alebo nájde vašu firmu v základných výsledkoch vyhľadávania na Google, môže vám dať hodnotenie +1 a doporučiť tak vašu stránku celému svetu.

Keď sa následne na Google prihlási Pavlova známa Radka a pri vyhľadávaní narazí na vašu stránku, môže sa jej zobraziť personalizovaná poznámka s oznámením, že Pavol dal stránke hodnotenie +1. Pavol tak svojím hodnotením +1 Radke napovie, že vaša stránka stojí za prezretie.
Očakávame, že personalizované poznámky užívateľom napovedia, kedy sú pre nich vaše reklamy a záznamy v základných výsledkoch vyhľadávania relevantné. Zvýši sa tak šanca, že váš web užívatelia navštívia. Reklamnú stratégiu nemusíte kvôli tlačidlám +1 nijak upravovať. Nemení sa ani výpočet skóre kvality (aj keď budú tlačidlá +1 jedným z mnohých faktorov, pomocou ktorých vypočítavame hodnotenie v základných výsledkoch vyhľadávania). Tlačidlá +1 berte ako vylepšenie, ktoré môžu úspěšným kampaniam vo vyhľadávacej sieti pomôcť k ešte lepším výkonom.

Tlačidlo +1 sa najprv na webe Google.com objaví iba vo vyhľadávaní v angličtine, ale v budúcnosti plánujeme pridať viacero jazykov. Ak chcete tlačidlá +1 využívať, nemusíte svoje kampane nijak upravovať – v priebehu nasledujúcich týždňov budeme tlačidlá +1 k reklamám a výsledkom vyhľadávania na Google.com pridávať sami.

Tlačidlo +1 však nie je určené iba pre stránky s vyhľadávaním. Pracujeme na možnosti pridať tlačidlo +1 priamo na vaše stránky. Užívateľom to umožní váš obsah jednoducho doporučiť vo vyhľadávaní Google bez toho, aby opustili váš web. Ak chcete byť informovaný, keď bude tlačidlo +1 k dispozícii pre vaše stránky, môžete sa prihlásiť k odberu e-mailových aktualít na našom webe +1 pre webmasterov.

Tlačidlo +1 je ďalším krokom v našom úsilí zvyšovať relevanciu podľa vzťahov na webe. Teší nás, že vďaka tlačidlám +1 budú teraz vyhľadávanie aj vaše kampane vo vyhľadávacej sieti osobnejšími, relevantnejšími a pútavejšími. Veríme, že sa taktiež tešíte.

Ďalšie informácie o tlačidle +1 a o tom, ako ovplyvní vaše reklamy vo vyhľadávacej sieti, nájdete v Centre nápovedy AdWords.

Emily Moxley, Product Manager

Za preklad zodpovedá Peter Zeman, Google AdWords

Poznať problém je prvým krokom k jeho vyriešeniu. Odteraz oveľa ľahšie rozoznáte, či máte problém s pravidlami pre vstupnú stránku a lokalitu alebo s kvalitou vstupnej stránky. No predtým, než sa oboznámime so zmenami v programe AdWords, pozrime sa na rozdiely medzi pravidlami a kvalitou pre vstupné stránky.

Aký je rozdiel medzi tým, keď hovoríme o pravidlách pre vstupné stránky a kvalite vstupných stránok?
Hlavným cieľom pravidiel pre vstupnú stránku je zabezpečiť, že stránky, na ktoré sa ľudia po kliknutí dostanú, sú bezpečné, dôveryhodné a legálne. O presadzovaní pravidiel rozhodujú automatizované systémy a vyškolení špecialisti. Ak máme podozrenie, že vstupné stránky porušujú pravidlá AdWords, reklamy aj kľúčové slová priradené k týmto stránkam zakážeme a nepovolíme im zúčastniť sa v aukcii AdWords. Kvalita vstupnej stránky môže ovplyvniť pozíciu a výkonnosť reklamy v aukcii AdWords. A rovnako ako ostatné faktory, ktoré tvoria skóre kvality, aj kvalitu vstupnej stránky určujú automatizované systémy.

Ste zvedaví na zmeny v rozhraní služby AdWords?
Keď v minulosti cieľová adresa URL nebola v súlade s našimi pravidlami pre vstupnú stránku a lokalitu, mohli ste vidieť kľúčové slová so skóre kvality 1/10, upozornenie, že reklamy sa nezobrazujú často, a informáciu o nízkej kvalite vstupnej stránky. Nikde sa však výslovne neuvádzalo, že ide o porušenie pravidiel pre vstupnú stránku.

Teraz sa však v stĺpci stavu ovplyvnených kľúčových slov bude zobrazovať hlásenie „Pozastavená stránka“. A keďže ovplyvnené kľúčové slová nemôžu spúšťať reklamy, skóre kvality sa viac nevypočítava ani nezobrazuje. Na karte Reklamy môžete tiež vidieť všetky reklamy, ktoré sa nezobrazujú v dôsledku porušenia pravidiel. Sú označené stavom „Pozastavené“.

Tieto zmeny možno zaznamenať vo väčšine prípadov porušenia pravidiel pre vstupnú stránku. Nezabúdajte však, že ak ide o vážne porušenie pravidiel, môžeme pozastaviť okamžite celý účet.

Dúfame, že týmto spôsobom vám uľahčíme identifikovanie a vyriešenie problému, keď vo svojom účte zaznamenáte akcie vykonané s cieľom uplatniť pravidlá pre vstupnú stránku.

Viac informácií o pravidlách AdWords alebo o kvalite vstupnej stránky sa dočítate v článkoch Centra pomoci. Ak sa vo vašom účte vyskytol špecifický problém s pravidlami AdWords, kontaktujte nás – radi vám pomôžeme.

Dan Firedman, Product Marketing Manager

Za preklad zodpovedá Peter Zeman, Google AdWords

Mnohí z vás používajú funkciu kontextového zacielenia v Reklamnej sieti Google, aby oslovili potenciálnych zákazníkov, ktorí si čítajú webový obsah priamo súvisiaci s vašimi produktmi alebo službami. Doteraz ste to mohli dosiahnuť špecifikovaním kľúčových slov, ktoré navzájom spolupracujú a zobrazujú vaše reklamy na relevantných webových stránkach. Od tohto týždňa budete môcť na kontextové zacielenie svojich reklám na stránky v Reklamnej sieti Google využívať tiež špecifikovanie tém. Táto ďalšia možnosť kontextového zacielenia vám umožní zvoliť si z viac ako 1750 tém a podtém na zacielenie svojich reklám a rýchlejšie tak osloviť široké publikum na celom webe, ktoré sa aktívne zaujíma o obsah súvisiaci s vaším podnikaním.

Zacieľovanie reklám – témy verzus kľúčové slová

Používanie tém na kontextové zacielenie vašich reklám poskytuje široké zacielenie aj dosah a predstavuje dobrý spôsob, ako rýchlo nadviazať kontakt s veľkým publikom a budovať povedomie používateľov alebo znásobiť predaj. Pri používaní zacieľovania podľa tém náš systém zhodnotí všetky výrazy na stránke a určí tému stránky, pričom sa menej spolieha na konkrétne kľúčové slová. Na druhej strane používanie kľúčových slov na kontextové zacielenie umožňuje zacieliť reklamy na špecifickejšiu množinu stránok v Reklamnej sieti, pretože pomocou individuálnych kľúčových slov môžete vo svojich reklamných skupinách rozvinúť ľubovoľný motív. Ak však použijete obe možnosti zacielenia súčasne, môžete účinne osloviť publikum v celej Reklamnej sieti Google. Pozrime sa na jeden príklad.

Predstavte si, že predávate digitálne fotoaparáty. Nižšie uvádzame, ako môžete použiť kontextové zacielenie na základe kľúčového slova aj témy súčasne a dosiahnuť odlišné ciele kampane, ako zvýšenie povedomia či predaja.
  1. Vytvorte reklamnú skupinu zacielenú na podtému Správy a aktuálne udalosti >> Novinky v oblasti technológie s grafickou reklamou na zvýšenie záujmu o fotoaparáty, ktoré ponúkate, medzi používateľmi zaujímajúcimi sa o technológie.
  2. Potom zacieľte na podtému Foto a video >> Fotoaparáty a využitím formátu grafickej reklamy alebo multimediálnej reklamy (napríklad videa) poskytnite používateľom zaujímajúcim sa o fotoaparáty informácie o funkciách a výhodách svojich produktov.
  3. Nakoniec vytvorte osobitnú reklamnú skupinu pomocou kontextového zacielenia na základe kľúčových slov, ktoré sú zamerané na konkrétnu značku alebo model fotoaparátu. Potom spustite textovú alebo grafickú reklamu so špeciálnou ponukou alebo zľavou na svoje fotoaparáty, aby ste stimulovali nákup zo strany používateľov, ktorí čítajú recenziu na fotoaparát tejto konkrétnej značky alebo modelu.

Toto je len jeden príklad, ako môžete použiť kontextové zacielenie na základe témy aj kľúčového slova súčasne a zvýšiť tak povedomie, záujem či predaj. Na spresnenie zacielenia máte tiež k dispozícii možnosť vylúčiť určité témy a podtémy.

Rovnako ako ostatné možnosti zacielenia v našej Reklamnej sieti aj kontextové zacielenie podporuje všetky formáty reklamy (textové, grafické, multimediálne reklamy a videoreklamy), ako aj naše možnosti ponúkania cien, napríklad cenu za kliknutie (CZK), cenu za tisíc zobrazení (CZT) a cenu za akvizíciu (CZA). Navyše, máte prístup k prehľadom na úrovni adries URL a ďalším nástrojom, napríklad k Nástroju na optimalizáciu konverzií.

Ak chcete zistiť, či uvedená možnosť zacielenia je pre vás tá správna voľba, prečítajte si naše osvedčené postupy. Viac sa dozviete v článkoch nášho Centra pomoci venovaným zacieleniu na témy.

Emel Mutlu, Product Marketing Manager

Za preklad zodpovedá Peter Zeman, Google AdWords

V predchádzajúcej časti sme si predstavili Nástroj na zobrazenie ukážky reklamy. V dnešnej ôsmej časti sa budeme venovať výhodám používania bezplatného online nástroja Google Analytics. Tento nástroj bude určite veľmi zaujímať tých z vás, ktorí chcú vedieť, odkiaľ prišli návštevníci vašich webových stránok a čo si na vašich stránkach prezerajú.

Medzi výhody používania nástroja Google Analytics patrí to, že:
  • zistíte, ako ľudia našli vaše stránky,
  • zistíte, akým spôsobom si stránky prezerali,
  • zistíte, ako môžete zlepšiť ich dojmy a skúsenosti,
  • môžete zlepšiť návratnosť svojich investícií na základe bezplatných prehľadov nástroja Analytics.
Ak máte záujem lepšie pochopiť nástroj Google Analytics a zistiť, ako funguje, môžete si pozrieť bezplatnú video nahrávku pre inzerentov z AdWords Online Univerzity.

V nasledujúcej časti si prezradíme niečo viac o sledovaní konverzií.

Kristin Sarstedt – tím Inside AdWords

Za preklad zodpovedá Zuzana Stieranková, Google AdWords

Užitočnosť možno posudzovať na základe výsledkov, ktoré produkujú. Vás, ktorí používate ...
Užitočnosť experimentov možno posudzovať na základe výsledkov, ktoré produkujú. Vás, ktorí používate nástroj Experimenty s kampaňami AdWords (ACE) na spúšťanie experimentov s položkami ako kľúčové slová, cenové ponuky, umiestnenia, reklamné skupiny, reklamné kreatívy a ďalšími položkami, teraz potešíme, pretože služba AdWords prichádza s novým prehľadom na jednoduchšie vyhodnocovanie výsledkov.

Prehľady ACE môžete rovnako ako ostatné prehľady spúšťať z karty Kampane (alebo pomocou rozhrania API!). Keď spustíte prehľad segmentovaný podľa kategórie Experiment, zobrazí sa vám porovnanie výkonnosti kontrolnej a experimentálnej testovacej skupiny, ako aj štatistická významnosť jednotlivých rozdielov v metrikách. Správne pochopenie výkonnosti vašich experimentov vám pomôže určiť, či chcete zmeny prijať úplne, odstrániť ich alebo pokračovať v experimentovaní. Prehľady tiež slúžia ako dôležitý záznam o výsledkoch experimentu, pretože po prijatí alebo odstránení zmien už nebudete môcť zobraziť údaje o histórii experimentu.


Nástroj ACE vám môže v reálnom čase poskytnúť veľmi cenné informácie o tom, ako zmeny kampane ovplyvňujú váš účet. Žiadny experiment nie je na škodu – či už zistíte, že váš účet vyžaduje poriadne zlepšenia, alebo je v optimálnom stave. Ak chcete získať viac informácií o nástroji ACE, pozrite si našu sériu videí v službe YouTube alebo navštívte Centrum pomoci AdWords. Na čo čakáte? Pripraviť sa, nastaviť, testovať!

Alexandra Kenin, Product Marketing Manager

Za preklad zodpovedá Zuzana Stieranková, Google AdWords

V siedmej časti nášho seriálu pre začiatočníkov, budeme hovoriť o výhodách používania Nástroja na zobrazenie ukážky reklamy a o tom, ako ho môžete používať.

Nástroj na zobrazenie ukážky reklamy
vám umožňuje zobraziť vaše reklamy tak, ako by sa zobrazili na normálnej stránke s výsledkami vyhľadávania Google, ale bez toho, aby sa pre reklamu zbierali zobrazenia navyše. Ak by ste namiesto toho svoje reklamy priamo vyhľadávali vo vyhľadávacej sieti bez toho, aby ste na ne klikli, zvýšil by sa počet zobrazení, pričom počet kliknutí by sa súčasne nezmenil, a teda by sa mohlo znížiť vaše skóre kvality.

Keď použijete Nástroj na zobrazenie ukážky reklamy, je dôležité uistiť sa, že nastavenia v nástroji sú v súlade s nastavením vašej kampane.

Reklama sa pravdepodobne nezobrazí, ak:
  • je ponuka CZK alebo skóre kvality príliš nízke,
  • sa používa denný rozpočet,
  • sa používateľ nenachádza v zacielenej oblasti,
  • sa reklama nachádza na druhej stránke vyhľadávania,
  • sa cieľový jazyk líši od nastavení rozhrania používateľa Google,
  • reklama čaká na posúdenie alebo bola zamietnutá.
Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu pri inzerovaní so službou AdWords. Rovnako vám pripomíname užitočnú Príručku služby AdWords pre začiatočníkov, kde nájdete ďalšie informácie a rady. Môžete navštíviť aj AdWords Online Univerzitu a pozrieť si v nej bezplatného videosprievodcu s názvom "Prečo sa reklama nezobrazuje?". Nevynechajte si ujsť ďalší príspevok, v ktorom sa budeme venovať Google Analytics.

Autorka: Kristin Sarstedt – tím Inside AdWords

Za preklad zodpovedá Zuzana Stieranková, Google AdWords

V šiestej časti nášho seriálu pre začiatočníkov budeme hovoriť o význame dobrého usporiadania účtu.

Ako už možno viete, účet AdWords pozostáva z troch úrovní: úrovne účtu, kampane a reklamnej skupiny. Nižšie nájdete niekoľko odporúčaní, na ktoré je dobré myslieť pri definovaní štruktúry účtu.
  • Usporiadajte svoj účet AdWords podľa svojich webových stránok a výrobkov alebo služieb, ktoré ponúkate.
  • Pomenujte kampane a reklamné skupiny podľa vyššie spomínaného.
  • Každá reklamná skupina by mala obsahovať 10 až 20 kľúčových slov a 5 až 10 vylučujúcich kľúčových slov
Predstavme si napríklad, že podnikáte s ojazdenými autami a chcete inzerovať vo Švédsku aj v Dánsku. Čo by ste urobili ako prvý krok? Začnite tým, že vytvoríte jednu kampaň zacielenú na osoby hovoriace švédčinou vo Švédsku a potom samostatnú kampaň zacielenú na osoby hovoriace dánčinou v Dánsku. Ak navyše predávate dva typy áut, Volvo a Saab, vytvoríte jednu reklamnú skupinu pre každý typ v rámci každej kampane.

Kampaň A: Použité autá – Švédsko
Reklamná skupina A.1: Volvo
Reklamná skupina A.2: Saab

Kampaň B: Použité autá – Dánsko
Reklamná skupina B.1: Volvo
Reklamná skupina B.2: Saab

Pre reklamnú skupinu A.1 (použité autá značky Volvo vo Švédsku) by ste mali napísať reklamy vo švédčine hovoriace o použitých autách Volvo, ktoré predávate. Kľúčové slová by mali úzko zodpovedať reklamnému textu a vstupnej stránke a mali by hovoriť o použitých autách Volvo, kúpe použitých áut Volvo, lacných autách Volvo a podobne.

Jedným z prínosov dobrej štruktúry účtu je to, že budete mať prehľad o svojich činnostiach v online marketingu. Ak bude účet usporiadaný v súlade s webovými stránkami a výrobkami či službami, ktoré ponúkate, bude navyše jednoduchšie robiť zmeny a optimalizovať účet.

Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu pri inzerovaní so službou AdWords. Nezabudnite si pozrieť Príručku služby AdWords pre začiatočníkov v Centre pomoci AdWords, kde nájdete ďalšie informácie a rady. Nevynechajte ani ďalší príspevok v tomto seriáli blogov pre začiatočníkov.

Autorka: Kristin Sarstedt – tím Inside AdWords

Za preklad zodpovedá Zuzana Stieranková, Google AdWords

Ako sme vám už načrtli v predchádzajúcej časti nášho seriálu pre začiatočníkov, dnes sa budeme zaoberať tým, ako vo vyhľadávacej sieti funguje poradie reklamy a skóre kvality.

Mnohí inzerenti sa pýtajú, ako sa určuje poradie reklamy medzi sponzorovanými odkazmi a čo môžu urobiť pre jeho zlepšenie. Poradie reklamy zacielenej na kľúčové slovo sa na stránke s výsledkami vyhľadávania určuje podľa maximálnej ceny za kliknutie (ponuky CZK) pre zhodné kľúčové slovo a skóre kvality. Skóre kvality je založené na poslednej výkonnosti kľúčového slova a reklamy, relevantnosti kľúčového slova a reklamy voči vyhľadávanému výrazu, ako aj iných faktoroch relevantnosti.

Poradie reklamy = ponuka CZK × skóre kvality

Ak chcete získať najlepšie možné poradie reklamy, a teda vyššiu pozíciu, je dôležité
  • mať relevantné kľúčové slová a reklamný text, výraznú MP v službe Google a adekvátnu ponuku CZK. To dosiahnete tým, že kľúčové slová, vstupná stránka aj reklamný text budú spolu súvisieť.
  • Uistite sa tiež, že vaša webová stránka z pohľadu kvality spĺňa naše pravidlá pre kvalitu vstupných stránok.
  • Je veľmi dôležité, aby spoločnosť Google poskytovala používateľom relevantné informácie a zabezpečila tak používateľovi pozitívnu skúsenosť, čím sa vlastne vytvára skóre kvality. Práve preto je potrebné, aby skóre kvality bolo vysoké, a potom sa reklama môže umiestniť na vyššej pozícii.
  • Sponzorované odkazy a prirodzené výsledky vyhľadávania fungujú vzájomne nezávisle. Ak hľadáte pomoc s optimalizáciou pre vyhľadávacie nástroje (SEO), rady do budúcna nájdete v týchto Pravidlách pre správcov webu (odkaz je dostupný len v češtine).
Ak budete postupovať podľa odporúčaných pravidiel uvedených vyššie, malo by sa nielen zvýšiť vaše skóre kvality, ale mali by ste dosiahnuť aj vyššie poradie reklamy a zároveň sa môžu znížiť vaše náklady na kliknutie. Inými slovami, s vyšším skóre kvality získate viac reklamy zastanovený rozpočet.

Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu pri inzerovaní so službou AdWords. Nezabudnite si pozrieť Príručku služby AdWords pre začiatočníkov v Centre pomoci AdWords, kde nájdete ďalšie informácie a rady, alebo si pozrieť bezplatného videosprievodcu z AdWords Online Univerzity. Náš seriál pokračuje. Nenechajte si ujsť ďalší príspevok na budúci týždeň.

Autorka: Kristin Sarstedt – tím Inside AdWords

Za preklad zodpovedá Zuzana Stieranková, Google AdWords

Čo chcete vidieť, keď sa prvýkrát prihlásite do AdWords účtu? Viacerí inzerenti nám prezradili, že chcú stručný prehľad výkonu účtu a súhrn hlavných problémov, ktorým je nutné venovať pozornosť. V otázkach detailov sa ich odpovede ale líšili. Niektorí inzerenti chceli rýchlo zistiť, ktoré kľúčové slová nedosahujú cenovú ponuku pre zobrazenie na prvej strane, iní inzerenti chceli pomocou grafu rýchlo odhaliť prípadné výkyvy vo výkone reklamy. Kľúčovú úlohu teda hrá možnosť personalizácie.
Čo chcete vidieť, keď sa prvýkrát prihlásite do AdWords účtu? Viacerí inzerenti nám prezradili, že chcú stručný prehľad výkonu účtu a súhrn hlavných problémov, ktorým je nutné venovať pozornosť. V otázkach detailov sa ich odpovede ale líšili. Niektorí inzerenti chceli rýchlo zistiť, ktoré kľúčové slová nedosahujú cenovú ponuku pre zobrazenie na prvej strane, iní inzerenti chceli pomocou grafu rýchlo odhaliť prípadné výkyvy vo výkone reklamy. Kľúčovú úlohu teda hrá možnosť personalizácie.
Nedávno sme sa teda rozhodli spustiť novú verziu karty Domovskej stránky. Doteraz ste na stránke mohli nájsť prehľad upozornení účtu a graf výkonu účtu. Teraz vám stránku umožňujeme personalizovať tak, aby ste mohli sledovať časti účtu, ktoré sú re vás dôležité.

Moduly na karte Domovskej stránky vychádzajú z uložených filtrov vytvorených na karte Kampane. Môžete tak presne určiť, ktoré metriky a časti účtu je nutné skontrolovať po prihlásení sa do účtu. Všetky moduly je možné podľa potreby personalizovať. Tieto isté moduly môžete využiť aj v službe AdWords pre mobily.

Ďalšie podrobnejšie informácie o zmenách si môžete prečítať v Centre pomoci. Ak sa chcete podeliť o názor, môžete tak urobiť tu.

Ali Miller, Business Product Manager

Za preklad zodpovedá Zuzana Stieranková, Google AdWords

Radi by sme vám oznámili, že v službe AdWords spúšťame ...
Radi by sme vám oznámili, že v službe AdWords spúšťame nové nastavenie striedania reklám, ktoré umožňujoptimalizáciu s dôrazom na konverzie. Predtým ste mali k dispozícii dve možnosti:
  • Optimalizácia pre kliknutia: reklamy, od ktorých sa očakáva, že získajú viac kliknutí, sa zobrazujú častejšie.
  • Rotovanie: reklamy sa zobrazujú rovnomernejšie.

Súčasná tretia možnosť umožňuje častejšie zobrazovanie reklám, od ktorých sa očakáva, že získajú viac konverzií.

Vždy sme vás podporovali v tom, aby ste vyskúšali viac reklám v každej reklamnej skupine, a poskytli sme vám pomoc vo forme častejšieho zobrazovania reklám s najvyššími mierami prekliknutia. Niektorí z vás však uviedli, že reklama s najvyššou mierou prekliknutia nie je vždy reklamou s najvyššou mierou konverzie. Preto ste vyslovili požiadavku mať k dispozícii možnosť optimalizovať s dôrazom na konverzie a nie na kliknutia. Od dnešného dňa je pre vás táto možnosť dostupná.

Ak chcete použiť nové nastavenie, musíte mať v účte povolenú funkciu sledovania konverzií, pretože údaje z tohto nástroja využívame na určovanie reklám s najvyššou pravdepodobnosťou získania konverzie. V prípade nedostatku údajov na určenie takýchto reklám zobrazíme reklamy, ktoré s najvyššou pravdepodobnosťou získajú vyšší počet kliknutí. Ak máte povolenú funkciu sledovania konverzií, možnosť Optimalizovať pre konverzie bude dostupná v časti Zobrazovanie reklám: striedanie reklám, obmedzenie frekvencie pod položkou Rozšírené nastavenia na karte Nastavenia ľubovoľnej kampane. Výberom tejto možnosti sa nastavenie použije pre všetky reklamy, ktoré sa zobrazujú na stránkach Google a na stránkach partnerov vo vyhľadávacej a reklamnej sieti.

Dúfame, že poskytnutím ďalšieho spôsobu, ako definovať reklamy s najvyššou výkonnosťou, vám uľahčíme experimentovanie s reklamami a vy zistíte, ktoré reklamy vám úspešne pomáhajú dosahovať stanovené reklamné ciele. Viac informácií o nastaveniach striedania reklám získate v našom Centre pomoci.

Lisa Shiehová z tímu Inside AdWords

Za preklad zodpovedá Zuzana Stierankova, Google AdWords

V minulých príspevkoch sme hovorili o základoch používania kľúčových slov, písania reklamného textu a o používaní zacielenia na jazyk a geografickej polohy. V štvrtej časti seriálu blogov pre AdWords začiatočníkov, ktorí si chcú zopakovať základy služby AdWords, sa zameriame na správnu ...
V minulých príspevkoch sme hovorili o základoch používania kľúčových slov, písania reklamného textu a o používaní zacielenia na jazyk a geografickej polohy. V štvrtej časti seriálu blogov pre AdWords začiatočníkov, ktorí si chcú zopakovať základy služby AdWords, sa zameriame na správnu tvorbu cien a rozpočtu.

Cena za kliknutie (ponuka CZK) je cena, ktorú zaplatíte, keď spotrebiteľ klikne na vašu reklamu. Denný rozpočet je rozpočet, ktorý ste ochotní vynaložiť na deň (na kampaň). Pokiaľ ide o
výpočet denných rozpočtov, pomôžu vám pravidlá uvedené nižšie zhromaždené na základe skúseností:
  • Pozrite sa na svoj rozpočet na online marketing na obdobie jedného mesiaca a potom sumu vydeľte 30 dňami, napríklad 300 EUR / 30 dní =10 EUR na deň. Takto jednoducho určíte svoj denný rozpočet.
  • Využite kartu Možnosti na analyzovanie rozpočtu a získanie nápadov na cenové ponuky. Môžete napríklad zistiť, ako sa dá dosiahnuť dobrý pomer nákladov a návštevnosti.
Medzi prínosy týchto návrhov patrí to, že budete mať 100 % kontrolu nad nákladmi, pretože nikdy neminiete viac, než je suma vášho rozpočtu. Keďže pri využití tvorby cien na základe ceny za kliknutie (teda pri ponúkaní CZK) budete platiť len vtedy, keď niekto klikne na vaše reklamy, peniaze miniete len na zákazníkov, ktorí naozaj prejavia záujem o váš výrobok či službu. Navyše sa sami rozhodnete, koľko chcete minúť za kliknutie. My zároveň znižujeme vašu skutočnú CZK, takže za umiestnenie reklamy na stránke zaplatíte najnižšiu možnú cenu. Sumy cenových ponúk CZK môžete navyše určiť aj pre jednotlivé kľúčové slová.

Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu pri inzerovaní so službou AdWords. Nezabudnite si pozrieť Príručku služby AdWords pre začiatočníkov v Centre pomoci AdWords, kde nájdete ďalšie informácie a rady. V ďalšej časti pokračovania seriálu pre začiatočníkov sa budeme venovať téme o skóre kvality.

Autorka: Kristin Sarstedt – tím Inside AdWords

Za preklad zodpovedá Zuzana Stieranková, Google AdWords

  • Ako správne vytvoriť a naštrukturovať úspešnú reklamnú kampaň v súlade s vašim reklamným cieľom a cieleným publikom.
  • Ako rozdeliť kampaň na relevantné reklamné skupiny.
  • Ako interpretovať základné štatistiky a ako na ich základe vylepšiť kampaň.

  • Vždy monitorujte svoje geografické zacielenie. To je mimoriadne dôležité, ak ste spoločnosť, ktorá hľadá miestnych zákazníkov v konkrétnej oblasti.
  • Svoje reklamy môžete zacieliť globálne ako aj lokálne.
  • Na zacielenie si môžete vybrať svoju vlastnú oblasť (miestne podnikanie).
Za preklad zodpovedá Zuzana Stieranková, Google AdWords

Centrum pomoci AdWords je užitočný zdroj informácií pre všetkých inzerentov reklamy AdWords. Ak sa ale venujete reklame AdWords profesionálne (ako napríklad agentúry), určite by ste ocenili centrum pomoci, ktoré sa špeciálne venuje témam, s ktorými sa stretávate na dennej báze. Google má pre vás riešenie ...
Centrum pomoci AdWords je užitočný zdroj informácií pre všetkých inzerentov reklamy AdWords. Ak sa ale venujete reklame AdWords profesionálne (ako napríklad agentúry), určite by ste ocenili centrum pomoci, ktoré sa špeciálne venuje témam, s ktorými sa stretávate na dennej báze. Google má pre vás riešenie - centrum pomoci špeciálne pre agentúry.

Centrum pomoci pre agentúry bolo špeciálne navrhnuté pre potreby profesionálov spravujúcich komplexné účty v klientských centrách. Rovnako tu môžete nájsť aj zoznam nástrojov pre plánovanie a meranie výkonnosti reklám zákazníckych účtov.

Veríme, že toto centrum bude pre vás užitočné.

Zuzana Stieranková
Google AdWords

  • Použitie relevantných kľúčových slov a zobrazenej adresy URL zvyšuje relevanciu a používateľ jednoduchšie zistí, na akú stránku ho reklama zavedie.
  • Nasmerujte reklamu prostredníctvom cieľovej adresy URL na stránku konkrétneho produktu, ktorý reklama propaguje.
  • Funkcia vkladania kľúčových slov pomáha zvýšiť mieru prekliku (MP). Zapamätajte si ale, že ju netreba využívať vtedy, keď kľúčové slovo (úmyselne) nie je napísané gramaticky správne.
  • Použite výzvu na akciu (ako napr. Kúpte si hneď!) v reklamnom texte. Rovnako môžete uviesť špeciálne ponuky a informácie o cene, ktoré momentálne ponúkate.
Za preklad zodpovedá Zuzana Stieranková, Google AdWords

Začali ste práve inzerovať so službou AdWords? Chcete si zopakovať základy tohto programu? Ak odpoveď na obidve otázky je áno, tak potom tento seriál blogových príspevkov je určený presne pre vás. V tejto časti si prejdeme rôzne veci, na ktoré treba myslieť, keď začínate používať inzerciu v službe AdWords. Dnes sa začneme zaobera ...
Začali ste práve inzerovať so službou AdWords? Chcete si zopakovať základy tohto programu? Ak odpoveď na obidve otázky je áno, tak potom tento seriál blogových príspevkov je určený presne pre vás. V tejto časti si prejdeme rôzne veci, na ktoré treba myslieť, keď začínate používať inzerciu v službe AdWords. Dnes sa začneme zaoberať kľúčovými slovami a ich správou v účte.

Kľúčové slovo je výraz (slovo alebo fráza), ktorý používate na to, aby sa vaša reklama spustila v rámci sponzorovaných odkazov. Je dôležité zamyslieť sa nad hľadanými výrazmi, ktoré používatelia používajú, keď si prehliadajú web, a použiť ich ako inšpiráciu pre kľúčové slová, ktoré si môžete pridať do svojho účtu. Po pridaní nových kľúčových slov do účtu treba pamätať na určité dôležité pravidlá, ktoré potvrdzujú naše skúsenosti.
  • Keď kľúčové slová začnú získavať návštevnosť, pozastavte kľúčové slová, ktoré dosiali viac než 100 zobrazení, ale zároveň majú mieru prekliku (MP) nižšiu než 1 %. Inak by to nepriaznivo ovplyvnilo skóre kvality kľúčového slova.
  • Pri výbere kľúčových slov použite dvojslovné alebo trojslovné výrazy, pretože jednoslovné kľúčove slovo je zvyčajne príliš všeobecné. Ak napríklad predávate používané automobily, je dobré použiť ako kľúčové slovo frázu „použité auto“ a nielen „auto“. Ak by ste ako kľúčové slovo použili len slovo auto, vaša reklama by sa zobrazila napríklad pri hľadaných výrazoch „hračkárske auto“, „nové auto“ alebo aj „laky na auto“.
  • Použite kľúčové slová, ktoré sú uvedené v reklamnom texte a úzko súvisia s reklamným textom, výrobkom a vstupnou stránkou.
  • Kľúčové slová zapíšte v jednotnom aj množnom čísle, aby ste zachytili všetky hľadané výrazy.
Aké výhody vám to prinesie?

Konkrétnejšie kľúčové slová s vyššou relevantnosťou zabezpečujú viac kliknutí, čo vedie k tomu, že vaše stránky navštívi viac zákazníkov. Znamená to tiež to, že máte lepšie zacielený marketing a že platíte za kliknutia zákazníkov, ktorí sú pre vaše podnikanie relevantní. A navyše tak získavate lepšiu kontrolu nad doručeným odkazom.

Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu pri inzerovaní so službou AdWords. Viac informácií o tom, ako vytvoriť efektívny zoznam kľúčových slov, nájdete tu. Viac inšpirácií na zlepšenie zoznamu kľúčových slov môžete nájsť v bezplatnom videu v AdWords Online Univerzite. Rovnako si môžete pozrieť aj Príručku služby AdWords pre začiatočníkov v Centre pomoci AdWords, kde nájdete ďalšie užitočné informácie.

Už teraz sa môžete tešiť na ďalšiu časť v rámci tejto série pre začiatočníkov.

Kristin Sarstedt – tím Inside AdWords

Za preklad zodpovedá Zuzana Stieranková, Google AdWords