Nedávno sme vykonali menšiu zmenu vo fungovaní nastavení kampane Reklamnej siete Google. Zmena sa týka kampaní, ktoré spĺňajú tieto kritériá:
  • je aktivované ich zobrazovanie v Reklamnej sieti Google,
  • zacieľujú len na kľúčové slová minimálne v jednej reklamnej skupine,
  • v nastaveniach kampane je pre ne vybratá možnosť „Relevantné stránky len na umiestneniach, pre publikum a témy, ktoré spravujem“.
Pozadie

Pri nastavovaní kampane v Reklamnej sieti Google si môžete vybrať z dvoch možností:
  1. Relevantné stránky v celej sieti
  2. Relevantné stránky len v prípade umiestnení, typov publika a tém, ktoré spravujem
Ak vyberiete prvú možnosť, Google vašu reklamu automaticky umiestni na relevantných webových stránkach podľa kľúčových slov vo vašej kampani. V prípade výberu druhej možnosti získate lepšiu kontrolu nad tým, kde sa zobrazí vaša reklama: vaše reklamy sa zobrazia na relevantných webových stránkach len na príslušných umiestneniach, pre príslušné publiká a témy.

Ak momentálne vyberiete druhú možnosť a iba pridáte kľúčové slová, vaše reklamy sa nebudú zobrazovať. V dôsledku toho pre tieto reklamné skupiny nezískate žiadne zobrazenia v Reklamnej sieti Google.

Povedzme, že predávate tenisovú obuv a používate kľúčové slová „športová obuv“, „tenisová obuv“ a „tenisky“. Ak ste povolili iba reklamnú sieť a vybrali ste nastavenie „Relevantné stránky iba na umiestneniach, pre publikum a témy, ktoré spravujem“, vaše reklamy sa zobrazia len na príslušných umiestneniach, pre príslušné publiká a témy. Vaše reklamy sa nezobrazia v Reklamnej sieti Google, pretože nepoužívate žiadnu tému, umiestnenie ani publikum.

Čo sa mení?

Po uskutočnení najnovšej zmeny sa reklamy s týmto typom konfliktného nastavenia začnú zobrazovať na relevantných stránkach v celej sieti Google na základe vašich kľúčových slov. V prípade príkladu uvedeného vyššie by sa reklamy zobrazovali na stránkach v Reklamnej sieti Google zameraných na „športovú obuv“, „tenisovú obuv“ a „tenisky“.

Ak pridáte umiestnenie, publikum alebo tému, vaša reklama sa bude naďalej zobrazovať len na relevantných stránkach v rámci tohto umiestnenia, publika alebo témy.

Dôležité: Nie je potrebné vykonať žiadne zmeny v existujúcich reklamných skupinách, pretože skupiny, ktoré spĺňajú tieto kritériá, sa nebud
ú zobrazovať na relevantných stránkach v celej sieti. Získajte viac informácií.

Pre vyjasnenie týchto nastavení kampane sme nastavenia premenovali.
Tieto dve možnosti sme zmenili takto:
  1. Zobrazovanie reklamy na stránkach, ktoré zodpovedajú najširšiemu spôsobu zacielenia
  2. Zobrazovanie reklamy iba na stránkach, ktoré zodpovedajú všetkým vybratým spôsobom zacielenia

Ďalšie informácie o používaní nastavení kampane a spôsobov zacieľovania, ktoré zabezpečujú lepšiu kontrolu toho, kde sa zobrazia vaše reklamy, nájdete v centre pomoci.

Andrew Truong, tím Inside AdWords

Za preklad zodpovedá Peter Zeman, Google AdWords

Ak svoje reklamy tvoríte v inom jazyku než v angličtine, možno by ste si želali mať zobrazenú adresu URL konzistentnú so zvyškom reklamy a zobraziť názov domény v internacionalizovanej podobe. Dnešným dňom sa môžu v zobrazených adresách URL a cieľových adresách URL zobrazovať aj iné znaky než znaky ASCII. Podporovať budeme nielen znaky latinky s akcentmi a diakritikou, ale aj nelatinkové znaky.

Pri tvorbe reklamy v programe AdWords teraz môžete do polí so zobrazenou adresou URL a cieľovou adresou URL zadať znaky s kódovaním Unicode. Aby sme zabezpečili, že používatelia sa na vašu stránku dostanú bez problémov, overíme, či adresy URL fungujú nielen vo formáte Unicode, ale aj vo formáte Punycode.

Takisto chceme zaistiť, aby sa používateľom nezobrazovali adresy URL v iných jazykoch než v tých, ktoré používajú. Preto zobrazenú adresu URL poskytneme vo formáte Unicode len v prípade, že príslušný jazyk sa zhoduje s používateľovým jazykom rozhrania lokality Google. Vo všetkých ostatných prípadoch sa budú adresy URL zobrazovať vo formáte Punycode.

Nezabúdajte však na to, že stále platia naše pravidlá týkajúce sa zobrazených adries URL a cieľových adries URL v programe AdWords. Predovšetkým platí, že domény zobrazenej adresy URL a cieľovej adresy URL sa musia zhodovať. Takže keď v zobrazenej adrese URL použijete iné znaky než znaky ASCII, ubezpečte sa, že ste rovnaké kódovanie použili aj v cieľovej adrese URL.

Ak okrem toho zahrniete aj viacbajtové znaky, nezabúdajte, že obmedzenia počtu znakov sa môžu líšiť. Viac informácií nájdete v našom Centre pomoci.

Autorka článku: Lisa Shiehová z tímu Inside AdWords

Za preklad zodpovedá: Zuzana Stieranková, Google AdWords

V máji (text odkazu je dostupný len v angličtine) sme ohlásili, že už čoskoro bude možné zacieľovať na zariadenia typu tablet. Dnes vám s potešením oznamujeme, že zacielenie na tablety je odteraz k dispozícii pre všetkých inzerentov. Zacielenie na tablety je nová možnosť zacielenia pre kampane AdWords, ktorá umožňuje inzerentom presnejšiu kontrolu pri zacieľovaní na tablety a efektívnejšie oslovovanie neustále narastajúceho počtu používateľov týchto zariadení.
V máji (text odkazu je dostupný len v angličtine) sme ohlásili, že už čoskoro bude možné zacieľovať na zariadenia typu tablet. Dnes vám s potešením oznamujeme, že zacielenie na tablety je odteraz k dispozícii pre všetkých inzerentov. Zacielenie na tablety je nová možnosť zacielenia pre kampane AdWords, ktorá umožňuje inzerentom presnejšiu kontrolu pri zacieľovaní na tablety a efektívnejšie oslovovanie neustále narastajúceho počtu používateľov týchto zariadení.

Novú možnosť zacielenia s názvom Zariadenia typu tablet s plnohodnotnými prehliadačmi nájdete v časti Siete a zariadenia na karte Nastavenia vo vašom účte AdWords. Doteraz ste mali možnosť v časti Mobilné zariadenia zacieliť konkrétne na zariadenia Apple iPad. Táto nová možnosť zacielenia však vytvára pre tablety vlastnú kategóriu zariadení a umožňuje tak zacieliť reklamy na všetky typy tabletov. Nová možnosť zacielenia na tablety okrem toho prináša podrobnejšiu kontrolu, pretože umožňuje vybrať si konkrétne operačné systémy. Ak napríklad chcete svoje reklamy zobrazovať iba v zariadeniach Apple iPad, pri nastavovaní zacielenia vyberiete možnosť Zariadenia typu tablet s plnohodnotnými prehliadačmi a potom v rámci nastavenia operačných systémov vyberiete možnosť iOS.

Po spustení tejto služby sa vaše reklamy začnú automaticky zobrazovať v zariadeniach tablet, pričom nemusíte vykonať žiaden krok. Ak boli vaše kampane zacielené konkrétne na zariadenia Apple iPad, môžete zaznamenať nárast v počte zobrazení a zvýšenie výdavkov, pretože reklamy sa začnú zobrazovať vo viacerých tabletoch. Ak nechcete, aby sa vaše reklamy zobrazovali v zariadeniach typu tablet, môžete upraviť svoje nastavenia zacielenia na tablety podľa týchto podrobných pokynov.

Očakáva sa, že v nasledujúcich dvoch rokoch sa predá viac než 165 miliónov tabletov. Veríme, že vysoký nárast majiteľov a používateľov tabletov bude pre obchodníkov znamenať väčšiu šancu osloviť spotrebiteľov inými výkonnými a relevantnými spôsobmi. Dúfame, že vďaka novej možnosti zacielenia na tablety túto šancu úspešne využijete.

Autor článku: Surojit Chatterjee, produktový manažér, reklamy pre mobilné zariadenia

Za preklad zodpovedá Zuzana Stieranková, Google AdWords

Blížime sa k záveru nášho krátkeho seriálu s tipmi na základnú optimalizáciu účtu AdWords. V predchádzajúcich článkoch sme sa zaoberali štruktúrou účtu, efektívnymi reklamami a kľúčovými slovami, zacielením a rozpočtom ...
Blížime sa k záveru nášho krátkeho seriálu s tipmi na základnú optimalizáciu účtu AdWords. V predchádzajúcich článkoch sme sa zaoberali štruktúrou účtu, efektívnymi reklamami a kľúčovými slovami, zacielením a rozpočtom, umiestnením a ponúkaním cien. V tomto záverečnom článku sa v rýchlosti pozrieme na to, ako hodnotiť výkonnosť reklamnej kampane pomocou zdrojov od spoločnosti Google, a to najmä na sledovanie konverzií v službách AdWords a Google Analytics. Poskytneme vám tiež niekoľko rád v súvislosti s interpretáciou prehľadov na karte Štatistiky.

Sledovanie konverzií v službe AdWords

Keď sa pozriete na účet inzerenta, niekedy sa dá iba ťažko povedať, ktoré reklamy alebo kľúčové slová sú najefektívnejšie (inak povedané, ktoré z nich prinášajú inzerentovi najväčší úžitok). Zdá sa, že miera prekliku je približne rovnaká, ako je aj priemerná cena za kliknutie. Nie všetky kľúčové slová sú však rovnako užitočné.

Predstavte si situáciu, keď máte 10 návštevníkov pre kľúčové slovo A s priemernou cenou za kliknutie 10 centov, čiže celkové náklady predstavujú 1 euro. Pre druhé kľúčové slovo B máte päť návštevníkov s priemernou cenou za kliknutie 20 centov, čo predstavuje celkové náklady 1 euro. Ktoré slovo je efektívnejšie? Pravdepodobne si poviete, že to prvé kľúčové slovo. Ale je to skutočne tak? Čo ak ani jeden z tých 10 návštevníkov, ktorí navštívili vaše stránky vďaka prvému slovu, neuskutočnil žiadny nákup, kým z tých piatich, ktorí navštívili vaše stránky vďaka druhému slovu, uskutočnili nákup až traja? Je jasné, že náklady na inzerciu prostredníctvom druhého kľúčového slova sú opodstatnenejšie.

Ak by sme však nemali nainštalované sledovanie konverzií alebo štatistický program, nikdy by sme sa to nedozvedeli. Sledovanie konverzií vám umožňuje prezerať relevantné údaje zo všetkých kampaní, reklám a kľúčových slov priamo vo vašom účte AdWords. Nechceme tu zachádzať do detailov nastavovania sledovania konverzií (viac informácií nájdete v tomto článku v Centre pomoci), ale ako vždy, aj teraz si spolu prejdeme niektoré všeobecné odporúčania:
Konverzia nemusí nevyhnutne znamenať nákup. Konverzia znamená ľubovoľnú akciu, ktorú návštevník vykoná na vašich webových stránkach a na základe ktorej sa môžete domnievať, že sa z neho môže stať zákazník, čo znamená, že kliknutie na reklamu vám prinieslo úžitok. Takouto akciou by mohlo byť napríklad zobrazenie vašej stránky s kontaktnými informáciami, a v takom prípade môžete umiestniť kód sledovania na túto stránku.
● Neumiestňujte kód sledovania na cieľovú stránku svojej reklamy. Ak to urobíte, počet kliknutí bude rovnaký ako počet konverzií a takáto štatistika je pre vás neužitočná.
● Ak sledujete proces, ktorého súčasťou je aj vypĺňanie formulárov, pridajte kód sledovania na stránku potvrdenia odoslania formulára.
● Na základe výsledkov sledovania konverzií môžete pozastaviť menej efektívne kľúčové slová alebo znížiť cenové ponuky pre tieto slová. Na druhej strane, kľúčové slová s vysokou mierou konverzie sa môžu zobrazovať častejšie. To isté platí aj pre webové stránky v Reklamnej sieti.
Sledovanie konverzií je možné použiť s meniacou sa cenou objednávky.
● Hneď ako začnete získavať údaje o konverzii, využite vylepšenú CZK, aby ste systému umožnili zamerať sa na kliknutia, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou povedú ku konverziám, a zvýšte tak ziskovosť svojej inzercie. Túto funkciu môžete použiť aj v prípade importu konverzií zo služby Google Analytics. Ak sa chcete ešte viac sústrediť na užitočné sprostredkovania, použite Nástroj na optimalizáciu konverzií.

Google Analytics

Služba Google Analytics je komplexný bezplatný softvér na zhromažďovanie štatistických údajov všetkého druhu o webových stránkach. Zaslúži si minimálne samostatný článok (ak nie celú knihu), ktorý by bol venovaný iba tejto službe. To by však výrazne presiahlo rámec tohto článku, a preto vám poskytnem iba niekoľko tipov na používanie služby Google Analytics:
● Ak nemáte účet Google Analytics, môžete si ho vytvoriť priamo z účtu AdWords tak, že kliknete na odkaz Google Analytics na karte Prehľady a nástroje. Je k dispozícii bezplatne.
● Ak v službe Google Analytics nastavíte ciele a ak sú vaše účty prepojené, môžete ich importovať do konverzií v službe AdWords (stránka Konverzie).
● Jedným najužitočnejších parametrov na určenie výkonnosti zdrojov sprostredkovania je miera odchodov. Zistite, ktoré druhy webových stránok priťahujú návštevníkov a dosahujú najnižšiu mieru odchodov, a pridajte podobné webové stránky (ako manuálne umiestnenie reklamy) do kampaní v Reklamnej sieti.

AdWords karta Štatistiky

Väčšina prehľadov sa presunula z Centra prehľadov na kartu Štatistiky do sekcie Kampane. Karta sa v účte nezobrazuje stále. Niekedy je potrebné kliknúť na šípku napravo od všetkých kariet. Tu sú príklady akcií, ktoré môžete vykonať:
● Môžete zobraziť Geografický prehľad. Ak je vaša reklama neefektívna v niektorých oblastiach (nízka miera prekliku alebo nízke skóre výkonnosti), vylúčte tieto oblasti z geografického zacielenia vo svojej kampani.
● Môžete zobraziť prehľad Hodina dňa. V tomto prehľade môžete zistiť, počas ktorých hodín dňa bola vaša reklama najefektívnejšia, môžete použiť funkcie plánovania zobrazenia reklamy a môžete tiež znížiť ponuku ceny za kliknutie v časoch, v ktorých reklama dosahuje nižšiu výkonnosť, a zvýšiť túto sumu v čase, v ktorom je reklama efektívna.
● Môžete zobraziť prehľad Demografické a použiť ho na rozvíjanie demografického marketingu pre svoju kampaň.

A sme na konci nášho seriálu o základnej optimalizácii účtu. Teraz už viete vytvoriť účet a sledovať jeho výkonnosť. Budete tiež vedieť rozvíjať a rozširovať svoju inzerciu v rámci tohto účtu a využívať komplexnejšie akcie, o ktorých si povieme viac niekedy nabudúce. Sledujte aktuality v našom blogu!

Autor: Alexej Petrov, tím služby AdWords

Pokračujeme v našom seriáli o tipoch na úvodné nastavenie a základnú optimalizáciu účtu. V predchádzajúcich článkoch sme vytvorili účet s efektívnou štruktúrou, reklamami a kľúčovými slovami a vyladili sme zacielenie a rozpočet ...
Pokračujeme v našom seriáli o tipoch na úvodné nastavenie a základnú optimalizáciu účtu. V predchádzajúcich článkoch sme vytvorili účet s efektívnou štruktúrou, reklamami a kľúčovými slovami a vyladili sme zacielenie a rozpočet našich kampaní. V tejto časti sa budeme zaoberať ďalšími dvoma základnými nastaveniami: ponukami cien za kliknutie a umiestnením reklamy. Zároveň si na niekoľkých príkladoch ukážeme, ako to funguje.

Ponuky ceny za kliknutie

V systéme AdWords vo väčšine prípadov platíte za svoju inzerciu iba vtedy, ak návštevník klikne na vašu reklamu. Typ cenovej ponuky môžete vybrať v rámci nastavení kampane, kde sú k dispozícii tieto cenové ponuky: automatické (systém zmení sumu vašej cenovej ponuky tak, aby ste získali maximum kliknutí, aké umožňuje váš rozpočet) alebo manuálne (vy nastavujete výšku maximálnej cenovej ponuky). Pri optimalizácii procesu ponúkania cien je potrebné vziať do úvahy najmä nasledujúce skutočnosti:
  • Nastavenie automatizovaných cenových ponúk je ideálne v prípade, ak nechcete tráviť príliš veľa času dolaďovaním svojej kampane. Zároveň je však nutné nastaviť horný limit pre cenu za kliknutie, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.
  • Niektoré funkcie (napr. plánované zobrazenia reklamy) nefungujú pri použití automatického ponúkania cien.
  • Máte väčší záujem o zobrazenia svojich reklám než o sprostredkovanie prechodu na vaše stránky? Ak áno, v prípade kampaní v Reklamnej sieti Google máte k dispozícii možnosť nastaviť platbu za 1 000 zobrazení.
  • Nastavili ste sledovanie konverzií? Je vhodné vyskúšať nástroj na optimalizáciu cien za konverziu alebo Nástroj na optimalizáciu konverzií. Pripomíname, že nástroj na optimalizáciu cien za konverziu je možné zapnúť aj pri automatickom ponúkaní cien. Tento nástroj umožňuje systému spravovať ponuky ceny za kliknutie pomocou údajov konverzie v rámci rozsahu 30 %, čo často pomáha znížiť cenu za konverziu.
  • Sledujte priemernú pozíciu svojej reklamy pre každé kľúčové slovo. Pre niektoré slová je pozícia príliš nízka, ale ak je určité kľúčové slovo pre vás dôležité, môžete kedykoľvek zvýšiť individuálnu ponuku ceny za kliknutie pre toto kľúčové slovo, čo sa prejaví vyššou pozíciou reklamy.
  • Je určité kľúčové slovo efektívnejšie než ostatné (vysoká miera prekliku, miera konverzie)? Potom má význam zvýšiť ponuku ceny za kliknutie pre toto slovo, aby ste získali viac návštevníkov. A ak sú niektoré slová menej efektívne, môžete znížiť sumu ich cenovej ponuky, alebo ich môžete úplne pozastaviť.
  • Vyššie uvedená rada sa týka nielen kľúčových slov, ale aj umiestnení reklamy. Sú zobrazenia na určitých webových stránkach efektívnejšie? Manuálne pridajte tieto webové stránky ako zvolené umiestnenia.
  • Aj keď budete vždy platiť len toľko, aby ste odstavili svojich konkurentov (zvyčajne je to menej než maximálna cena za kliknutie, ktorú ste nastavili), nenastavujte príliš vysokú cenu za kliknutie, ak si ju nemôžete dovoliť. Konkurencia je často nepredvídateľná a môžu sa vyskytnúť situácie, v ktorých sa skutočná cena môže vyrovnať maximálnej cene, a rozpočet sa veľmi rýchlo vyčerpá.
  • Ak vidíte, že určité kľúčové slovo dosahuje veľmi málo zobrazení, možno ste nastavili príliš nízku ponuku ceny za kliknutie. Systém vás často upozorní na to, že ponuka ceny za kliknutie je nižšia než odhadovaná cena za zobrazenie na prvej stránke pre konkrétne kľúčové slovo. Tieto informácie sa zobrazia na karte Kľúčové slová.
Umiestnenia

Umiestnenie v tomto kontexte označuje jednotlivé platformy, na ktorých sa prostredníctvom služby AdWords môže zobraziť vaša inzercia. Podrobnejšie informácie o umiestneniach reklamy môžete nájsť v Centre pomoci, ale teraz si ako vždy povieme niečo o taktike, ktorú používame, a o tom, čo by mohlo byť pre vás užitočné:
  • Ak inzerujete iba vo Vyhľadávacej sieti Google, prichádzate o potenciálnych zákazníkov, ktorí nepoužívajú vyhľadávacie nástroje od spoločnosti Google. Ak sa rozhodnete zobrazovať svoje reklamy vo Vyhľadávacej sieti a v Reklamnej sieti, zaistíte si početnejšie publikum (napr. používateľov služby Facebook.com alebo služby YouTube.com).
  • Vždy vytvárame samostatné kampane pre Vyhľadávaciu sieť a Reklamnú sieť. Existuje na to niekoľko dôvodov. Po prvé, pre naše kampane vo Vyhľadávacej sieti vytvárame zoznamy kľúčových slov tak, že sa pokúšame uhádnuť hľadané výrazy používateľov tak presne, ako je to len možné. V prípade Reklamnej siete systém vyhodnocuje zoznamy kľúčových slov spolu s určovaním oblasti činnosti konkrétnych webových stránok. Reklamy v Reklamnej sieti sú zvyčajne všeobecnejšie než reklamy vo Vyhľadávacej sieti. Ak sú kampane pre Vyhľadávaciu sieť a Reklamnú sieť oddelené, môžete jednoduchšie hodnotiť výkonnosť svojej inzercie, pretože môžete naraz zobraziť všetky parametre (miera prekliku, konverzie atď.) a môžete ich tiež jednoduchšie porovnať.
  • Ak ste pripravení stráviť trocha viac času ladením svojej kampane alebo ak chcete mať istotu, že vaše reklamy sa zobrazia iba na relevantných webových stránkach, potom bude lepšie nastaviť umiestnenia reklamy manuálne. Pri výbere správnych webových stránok vám môže pomôcť aj Nástroj na prácu s umiestneniami (karta Prehľady a nástroje).
  • Ak vyberáte množinu umiestnení reklamy automaticky, je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať, na ktorých webových stránkach sa vaše reklamy zobrazujú (karta Siete vašej kampane), a vylúčiť stránky s irelevantným obsahom alebo s nízkou mierou prekliku.
  • Nerobte si starosti s tým, že miera prekliku pre Reklamnú sieť je podstatne nižšia než pre Vyhľadávaciu sieť, pretože to je úplne normálne. Miera prekliku v Reklamnej sieti okrem toho neovplyvňuje skóre výkonnosti vo Vyhľadávacej sieti a naopak.
  • Ak vyberiete množinu umiestnení reklamy manuálne a zároveň pridáte kľúčové slová, vaše reklamy sa zobrazia iba na stránkach a webových stránkach, ktoré súvisia s kľúčovými slovami. Chcete, aby sa vaša reklama zobrazovala na všetkých stránkach v rámci vybratých webových stránok? Potom odstráňte všetky kľúčové slová zo svojej kampane.
To je všetko, čo by sme si mali povedať o základnom nastavení kampaní. Informácie v týchto troch článkoch nám pomohli vytvoriť efektívne zostavený účet. V ďalšom článku sa budeme zaoberať najvhodnejšími a najjednoduchšími spôsobmi sledovania výkonnosti reklamy v našej kampani.


Alexej Petrov, Google AdWords

Za preklad zodpovedá Peter Zeman, Google AdWords